Aktuality

Správné držení těla (sed, stoj, ostatní běžné denní činnosti a při všech pohybových aktivitách, včetně těch sportovních – hokej nevyjímaje) je důležité nejen k udržení  tělesného zdraví, ale je i základem pro dlouhodobé podávání maximálního sportovního výkonu. Umět správně stabilizovat trup a udržet optimální nastavení kloubů nebývá samozřejmostí a proto je nácvik těchto funkcí stejně důležitý jako trénink hráčských dovedností. 

Vinou intenzivní jednostranné zátěže mohou přetížené svaly a vazy nastavovat klouby do nesprávného postavení, což má negativní vliv na funkci celého pohybového systému. Tzv. svalová dysbalance snižuje výkonnost a ve svém důsledku může být příčinou bolestí nebo úrazů. Kompenzační cvičení umožňuje znovuobnovovat efektivní práci svalů a spolu s nácvikem stabilizačních funkcí musí být nedílnou součástí každé výkonnostní sportovní přípravy.

I mimo led lze velmi dobře rozvíjet koordinaci a prostorovou orientaci, nebo korigovat pohybové vzory, kterých lze využít např. při bruslení nebo střelbě, vycvičit odhad vzdálenosti, přiměřenosti síly, rychlosti, které jsou pro hráče důležité.

Tréninky v HTC Praha se nabízejí jako vhodná alternativa pro rozvoj všech těchto parametrů. Avšak žádný trénink nikdy nebude efektivní  bez vynaložení dostatečného množství vlastního úsilí. K tomu je zapotřebí pevná vůle, odhodlání a vytrvalost. 

Mgr. Petra Reckziegelová, fyzioterapeut 

Oblastní nemocnice Kladno, a.s.

FTVS UK 23. 1. 2019

Zpět